81 İlin Tamamında Geçerli Olacak! 2 Ay Boyunca Herkese Ücretsiz Şekilde Uygulanacak

2023 yılı itibarıyla devreye alınan Karadeniz gazı nedeniyle, Türkiye’nin 81 şehrinde tüm konutlara 1 ay süreyle ücretsiz doğalgaz hakkı tanınmış, ayrıca tüm haneler için 12 ay süreyle her ay 25 metreküplük bedava doğalgaz verileceği belirtilmişti.

TÜM ABONELERİN CEBİNDEN BU BEDEL ÇIKACAK

Aradan geçen sürede yapılan doğalgaz zamları, 25 metreküplük doğalgazın fiyatını ülke genelinde ortalama 150 lira seviyelerine çekerken, uygulama hakkında yetkililerden yeni bir açıklama yapılmadı.

Bu durum da, 1 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla doğalgaz faturalarında eski sisteme geçileceği, bir başka deyişle tüm evler için faturalara yaklaşık 150 liralık ilave bir bedel yansıtılacağı anlamına geliyor.

Erdoğan, söz konusu uygulamaya ilişkin geçtiğimiz yıl yapmış olduğu açıklamada “Cumhurbaşkanı Erdoğan kampanyaya ilişkin, “Vatandaşlarımız evlerinde ısınma ve sıcak su ihtiyacı için kullandığı doğalgazı bir yıl boyunca ücretsiz olarak sunuyoruz. Ortalama aylık 25 metreküp doğalgaz tüketimi için gerekli bedel, bir yıl boyunca faturalardan düşürülecektir.” ifadelerini kullanmıştı.

1 MAYIS 2024 SONRASINDA FATURALAR UÇUŞA GEÇECEK

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan’ın, enflasyon raporu toplantısında 31 Mart seçimleri sonrasında enerji fiyatlarının artacağına dair sinyaller vermesine ek olarak, tüm faturalar için 150 liralık ilave bir bedelin ortaya çıkacak olması, 2024 yılının sonbahar ayları itibarıyla doğalgaz faturalarının katlanarak artacağını gözler önüne sermekte.

Yeni ekonomi yönetiminin, yıllardır uygulanan hatalı politikaların faturasını vatandaşlara kesmiş olması, çalışan ücretlerinde düşük artışlara karşın tüm harcama ve masraf kalemlerinde yüklü fiyat artışlarının geleceğini gözler önüne seriyor.

25 METREKÜP DOĞAL GAZ NE KADAR YAPIYOR?

Vatandaşlar, 25 metreküp doğalgazın ne kadar bir bedele denk geldiğini merak ediyor. Bu rakam, şehirlerde uygulanan doğalgaz tarifelerine göre ufak değişiklikler gösterse de, genellikle yurt geneli için 150 lira seviyelerine denk düşmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x