Altın Zirvelerde Dolaşıyor: Düşüşler Satın Alma Fırsat mı?

Altın, 2.200 doların hemen altında güç göstermeye devam ediyor. ANZ Bank ekonomistleri, ABD seçimleri yaklaştıkça altında volatilitenin artacağını söylüyor. Ayrıca ekonomistler, yüksek fiyatların bu yıl fiziki alımları azaltacağını tahmin ediyor. Piyasa analisti Dhwani Mehta ise kısa vadeli resimdeki kritik seviyelere bakıyor.

ANZ: Bu durum, altın fiyatlarını destekleyecektir!

ANZ Bank ekonomistleri, jeopolitik belirsizlikler ve hisse senedi piyasalarındaki yüksek seviyelerin ortasında altın görünümünü analiz ediyor. Ekonomistler, şu değerlendirmeyi paylaşıyor:

ABD’de iktidar partisinin değişmesi, politikaların geleceğine ilişkin riskler doğuracaktır. Bu ekonomik ve jeopolitik gerilimlerin ortasında hisse senedi piyasaları rekor seviyelere ulaşıyor. Bu durum yatırımcıları yukarı yönlü potansiyelden ziyade aşağı yönlü riskler konusunda daha temkinli hale getirebilir. ABD seçimlerine yaklaştıkça volatilitenin artması bekleniyor. Hisse senedi piyasalarındaki riskten kaçış senaryosu altın fiyatlarını destekleyecektir.

ANZ: Yüksek fiyatlar muhtemelen bu yıl fiziki alımları azaltacak!

Fiziki altın talebi 2021’den bu yana yüksek fiyatlara karşı güçlü bir direnç gösteriyor. Ancak ANZ Bank ekonomistleri, fiziki talepte daha fazla artışın sınırlı olacağını söylüyor. Ekonomistler, Çin’de altın talebinin hala güçlü olduğunu belirtiyor. Zira Ocak ayında ithalatın bir önceki aya göre iki katına çıkarak 153 tona ulaştığını kaydediyorlar. Bu bağlamda ekonomistler, şu yorumu yapıyor:

Bu da bize altına yatırım yapmanın ardındaki motivasyonun altın fiyatlarındaki keskin yükselişten kaynaklanan satın alınabilirlik sorunlarını hafifletebileceğini düşündürüyor. Bu durum talebi sabit tutabilir, ancak kayda değer bir artış pek olası görünmüyor. Hindistan’ın altın tüketimi 2023’te marjinal bir düşüş gösterse de salgın öncesi ortalama 750 tona yakın seyretti. Giderek zenginleşen nüfus nedeniyle yapısal altın talebi güçlü görünüyor. Ancak son fiyat yükselişi fiziki alımlar üzerinde baskı yaratabilir. Altın tüketiminin 2024 yılında 750 tonda sabit kalacağını tahmin ediyoruz.

Altın fiyatı teknik analizi: Hedefte 2.251 dolar var!

Piyasa analisti Dhwani Mehta, altının teknik resmine bakıyor. Altın fiyatı 2.200 dolarda reddedilmenin ardından güneye döndü. Parlak metal fiyatı için kısa vadeli teknik görünüm yapıcı olmaya devam ediyor. Her düşüş traderlar için iyi bir satın alma fırsatı olarak görülüyor. Bir Boğa Bayrağı’nın devrede olduğu altın fiyatı, yükseliş trendinin yeniden ivme kazanması halinde ölçülen hedefi 2.251 dolarda test etme yolunda ilerliyor. Bu seviyeden önce, altının 2.200 dolar eşiğini sürekli olarak yeniden yakalaması gerekiyor. Rekor seviye olan 2.223 dolar alıcıların radarında olacak.

14 günlük Göreceli Güç Endeksi (RSI), pozitif bölge içindeyken düşüşe işaret ediyor. Ayrıca, altın fiyatı için ‘düşüşü satın al’ işlemlerinin devam ettiğini gösteriyor. Alternatif olarak, en yakın destek Cuma gününün en düşük seviyesi olan 2.157 dolarda duruyor. Bunun altında 2.050 dolarlık psikolojik seviyeyi yeniden test edecektir. Daha da aşağıda, 2.147 dolarlık destek değerli metal satıcıları için kırılması zor bir ceviz olacak. Bu seviye, 2.151 dolarlık Boğa Bayrağı direncinin, 21 günlük Basit Hareketli Ortalama (SMA) yükselişinin ve bir önceki haftanın alt aralığının birleşimidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x