Ev Hanımlarına Kara Haber: Teflon Tavalar Yasaklanıyor! Sebebi Tüyler Ürpertti…

Yapışmaz olması ve yemekleri iyi pişirmesi nedeniyle milyonlarca evde tercih edilen teflon tavaların bilinmeyen yüzü dünyayı ayağa kaldırdı.

Fransa’da milletvekili Nicolas Thierry tarafından sunulan ve yapışmaz madde içeren tavaların yasaklanmasını öngören yasa teklifi parlamentoda oylamaya sunulacak.

Yasa teklifi, sağlığı olumsuz etkileyebilecek kimyasalların kullanımını azaltmayı amaçlıyor. Bu kapsamda, yapışmaz yüzeylerde sıkça kullanılan perflorlu ve poliflorlu alkil maddeler maddeler ya da kısaca PFAS içeren maddelerin kullanımıyla ilgili kısıtlamalar getiriliyor. Yasa teklifinin parlamentodaki geleceği, Cuma günü yapılacak oylama ile netlik kazanacak.

KANSER TEHLİKESİNİ ARTIRIYOR

Kimya endüstrisinde üretilen perflorlu ve poliflorlu alkil maddeler (PFAS) havada, toprakta, nehir suyunda, gıdalarda ve hatta insan vücudunda birikme eğilimi gösterdikleri için “sonsuz kirleticiler” olarak biliniyor. Uzmanlar PFAS’ı “21. yüzyılın en büyük kimyasal tehdidi” olarak tanımlanıyor.

Euronews’te yer alan habere göre, önerilen yasa tasarısı, Fransa’da binlerce kişinin istihdam edildiği üretim tesislerini tehdit ediyor. Bu nedenle, sendikalar ve Tefal fabrikası çalışanları, yasanın geri çekilmesi için protesto gösterileri düzenliyor. Öneri, yapışmaz kaplama içeren tava ve tencerelerin üretimini ve satışını yasaklayarak, bu ürünlerin yerine daha çevreci alternatiflerin teşvik edilmesini amaçlıyor. Ancak, endüstri temsilcileri ve çalışanları, yasanın geçmesi durumunda işlerinin ve sektörlerinin zarar göreceğinden endişe ediyorlar.

“KIZARTMA TAVAMA DOKUNMA”

“Kızartma tavama dokunma” diyen göstericiler Paris’te bir araya geldi ve yasaya karşı seslerini yükseltmeye başladı. Tefal çalışanlarını temsil eden grubun müdürü Stanislas de Gramont AFP‘ye yaptığı açıklamada “Yasanın geri çekilmesi çağrısında bulunuyoruz, bu kadar basit” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x