Şişkinliğinizin 5 Şaşırtıcı Nedeni:

Şekillendirici dar kıyafetler korseler :

Shapewear (giysi altındaki çizgilerin yumuşatılmasına yardımcı olan esnek iç çamaşırları) şu anda popüler. Elbisenizin üzerinize daha iyi oturmasını sağlayabileceği gibi, çok sıkı olması halinde sindirim sisteminizdeki organları da sıkıştırabilir. Bu, özellikle yemekten sonra karın ağrısına, gaza ve şişkinliğe neden olabilir.

Ne yapmalı: Şekillendirici giysinizin üzerinize tam oturduğundan emin olun. Tam bir nefes alamadığınız veya sıkıştığınızı hissediyorsanız, ölçüyü artırın veya tamamen atlayın.

Gerginsin : Bağırsaklarınızda stres yaşıyorsanız, bazen “sinirli mide” olarak da adlandırılan ishal, bulantı ve iştah kaybına aşina olabilirsiniz. Ancak bir şey hakkında üzülmek veya kaygılanmak da şişkinliği tetikleyebilir. Bunun nedeni, stres hormonu kortizolün hem sindirimi yavaşlatabilmesi hem de bağırsak mikrobiyomunu olumsuz yönde etkileyebilmesidir. Her ikisi de gaz ve şişkinliğe yol açabilir.

Ne yapmalı: Stresi tamamen ortadan kaldırmanın bir yolu yoktur, ancak meditasyon ve derin nefes almayı denemek, yürüyüşe çıkmak veya konuşacak bir arkadaş (veya terapist) bulmak gibi onu hafifletmenin yollarını bulun.

Düşük karbonhidratlı yiyecekler tüketiyorsun : Çok fazla düşük karbonhidratlı ve düşük kalorili paketlenmiş gıdalar yerseniz etiketleri kontrol edin. Bu ürünler, bazı insanların pek tolere edemediği bir lif olan inulin içerebilir. İnülin, lif artı tatlılık kattığı için protein tozu, lif çubukları, tahıllar ve düşük kalorili dondurma gibi birçok üründe kullanılır. İrritabl bağırsak sendromu olan kişiler özellikle inüline karşı duyarlı olma eğilimindedir.

Ne yapmalısınız: Bu tür ürünleri yedikten sonra şişkinlik hissedip hissetmediğinizi not edin. Bunu yaparsanız, inulin (veya inülin içeren bir bitki olan hindiba kökü) için içerik listelerini kontrol edin.

Bir uçaktasınız:

Uçarken kendinizi gazlı ve şişkin hissediyorsanız, bunun iyi bir nedeni var. Hava basıncındaki değişiklikler sayesinde sindirim enzimleriniz daha yavaş çalışır ve daha yavaş sindirim gaz ve şişkinliğe neden olabilir. Uçak yükselirken kulaklarınız patlarken, bağırsaklarınızdaki hava cepleri de basınç değişikliklerine uyum sağlamak için genişler. Uçma konusunda endişeliyseniz, bu her şeyi daha da kötüleştirebilir.

Ne yapmalısınız: Uçağa binmeden önce hafif bir şeyler yiyin, uçakta gazlı içecekleri atlayın ve mümkün olduğunda ayağa kalkıp esneme ve koridorda yürüyüşe çıkın.

Daha sağlıklı beslenmeye çalışıyorsunuz :

Diyetinize meyve, sebze, fasulye ve tam tahıllar gibi lif açısından zengin gıdaları eklemek iyi bir şeydir! Ancak lif alımınızı çok hızlı bir şekilde artırmak sizi (karın) ağrısı, şişkinlik ve gaz dünyasına sürükleyebilir.

Ne yapmalı: Vücudunuzun alışması için zaman tanımak için lif açısından zengin yiyecekleri yavaş yavaş ekleyin. Lif suyu emdiği için bol miktarda sıvı içtiğinizden emin olun. Bu, düzenli kalmanıza yardımcı olacaktır; bu da şişkinliği de azaltabilir.

Bazen şişkinlik daha başka bir şeyin belirtisi olabilir. Şişkinliğiniz bir türlü geçmiyorsa veya dışkınızda kan varsa, ateşiniz varsa, kasıtsız kilo kaybınız varsa veya günlük yaşamı etkileyen gastrointestinal semptomlarınız varsa doktorunuza görünün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x