Xiaomi’nin otomobil başarısı Apple’a gaza getirdi, Apple Car raftan indiriliyor

Apple‘ın otomotiv sektörüne adım atma çabaları beklenmedik bir şekilde durdu ve bu durum şirket çapında hissedilmeye devam ediyor. Gizemli “Proje Titan” adı verilen otomobil girişiminde derinden yer alan birçok çalışan, son dönemde işlerinden oldu. Apple‘ın bu yöndeki odak değişikliği, 600’den fazla çalışanın işten çıkarılmasıyla sonuçlandı. İşten çıkarılanlar arasında, Proje Titan’da görev alanların yanı sıra, microLED ekran geliştirme üzerine çalışan bazı personeller de vardı. Etkilenenlerden en az 87’si, gelecek nesil ekran geliştirme tesisinde çalışıyordu. Bir diğer 371 kişi ise, Apple’ın California, Santa Clara’daki ana otomotiv merkezinde görev yapıyordu. İşten çıkarmalar çeşitli uydu ofislerini de etkiledi.

Apple, otomobil projeleri hakkında pek fazla bilgi vermedi. Ancak sektör içerisinden gelen duyumlar, otomotiv sektöründen yüksek profilli isimlerin işe alınmasıyla desteklenen devrim niteliğinde bir otonom aracın geliştirilmekte olduğunu işaret ediyordu. Bu, bir dizi ilginç patente yol açtı. Fakat, önemli yatırım ve geliştirme çabalarına rağmen, Proje Titan, teknik aksaklıklar ve stratejik belirsizlikler nedeniyle başarısız oldu.

Apple, otomotiv sektöründeki hedeflerinden tamamen vazgeçmiş değil. Proje Titan’dan elde edilen deneyim ve içgörülerin, gelecekteki Apple ürünleri ve hizmetleri için özelliklere yol açabileceği düşünülüyor. Bazı eski Proje Titan ekibi üyelerinin, Apple‘ın yapay zeka alanındaki ağırlık koyan ismi John Giannandrea liderliğindeki gruplara yeni roller bulduğu belirtiliyor.

Apple, Apple Watch için özgün microLED ekranlar geliştirme çabasını da sonlandırdı. Bu ekranlar, OLED’e göre üstün parlaklık ve dayanıklılık sunsa da, üretim maliyetleri ve ölçeklendirme zorlukları aşılamadı.

Peki, Apple’ın geleceği ne olacak? Yapay zeka ve robotik, ön plana çıkıyor. Bu, pek şaşırtıcı değil; zira Apple CEO’su Tim Cook, otonom sistemleri “tüm yapay zeka projelerinin anası” olarak nitelendirdi. Şirketin bu alanda yaptığı yatırımlar, AI işleme için optimize edilmiş güçlü yonga setleri, son A17 ve M serileri gibi gelişmelerle gözler önüne seriliyor. Bu ilerlemeler, iOS 18 ile beklenen büyük yapay zeka atılımlarının temelini oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x